امروز برابر است با :28 مارس, 2020
cpu syhmedia

مغز کامپیوتر یا همان پردازنده مرکزی کامپیوتر (cpu) چیست؟

پردازنده مرکزی کامپیوتر یا همان (CPU)

بعد از اینکه یک کامپیوتر و یا یک لپ تاپ را تهیه میکنید تقریبا اولین چیزی که از شما می پرسن اینه که سی پی یو سستمتون چیه… خوب اگر شما ندونید پردازنده مرکزی یا همون سی پی یو چیه قطعا شبیه علامت سوال نگاه خواهید کرد که این خیلی جالب نیست! همینطور اگر بخواهید یک کامپیوتر یا لپ تاپ جدید تهیه کنید واقعا باید از نوع سی پی یو و چند هسته ای بودن آن اطلاع داشته باشید پسباید بدونید که سی پی یو چیه. سی پی یو همان واحد پردازش مرکزی یا پردازنده کامپیوتره،  ما تو این بلاگ می خوایم به زبان ساده بگیم پردازنه مرکزی چیه پس در ادامه با ما باشید

وقتی از شما می پرسند پردازنده ی سیستمتان ای ام دی (AMD) است یا اینتل؟ دو یا ۵ هسته ای؟ امکان دارد گیج شوید و ندانید که اصلا تفاوت بین این ها چیه… اما نگران نباشید چون ما این جاییم تا به شما کمک کنیم.

intel - syhmedia

پردازنده مرکزی کامپیوتر یا مغز کامپیوتر

در واقع سی پی یو مغز کامپیوتر شماست و وظیفه اصلی این قطع انجام محاسبات و اجرای برنامه های کامپیوتر شماست.

پردازنده تو هر دستگاه الکترنیکی که فکرش رو بکنید وجود داری از کامپیوتر و موبایل گرفته تا حتی توی ماشین حساب ها.پردازنده از رم اطلاعات و داده ها رو میگیره و روی آن ها پردازش انجام میدهد.

کمی تکنیکی تر ببینیم پردازنده به چه صورت عمل میکند؟

همه ی  آن ها ۳ عملکرد پایه ای را انجام می دهند: فچ (Fetch)، دیکد (Decode) و اجرا (Execute).

البته فقط پردازنده های کامپیوتر به اینصورت عمل نمیکنند, بلکه تمام پردازنده ها به این صورت عمل میکنند.شاید جالب باشه تا بدونید که پردازنده ها از خاک درست شده اند.

amd cpu-syhmedia

چند هسته ای باشه , بهتره؟

مطمئمنا شنیدید که میگن کامپیوتر فلانی ۷ هسته ای یا ۵ هسته ای ! اوایل که پردازنده ها ساخته شدند فقط یک هسته داشتنو طبیعتاً کامپیوتر ها از سرعت پیینی برخوردار بودند و نمی توانستند تعداد زیدی تسک و برنامه را همزمان هندل کنند.ولی همین قضیه باعث شد تا سازندگان به فکر بهبود پردازنده ها باشند و خیلی زود به ساخت پردازنده های چند پردازنده ای رسیدند.

در واقع هر هسته را میشه به یک سیپیو جدا تشبیه کرد پس هرچی تعداد هسته های سی پی یو بالاتر باشه عملکرد بهتری روی کار های پردازشی دارد و در نتیجه کامپیوتر سرعت بالاتری داره.

البته ناگفته نماند که فقط تعداد هسته های سی پی یو تعیین کننده سرعت آن و عملکرد بهتر نیست , فاکتور های دیگه مثل فرکانس کلاک پردازنده معماری و یا حتی برق مصرفی هم می تواند تاٍیر زیادی داشته باشد.

فرکانس کلاک سی پی یو

تا قبل از ورود سی پی یو های چند هسته ای به بازار کلاک پردازنده ها مهم ترین معیار برای بررسی عملکرد آن ها بود. فرکانس کلاک را با واحد هرتز بررسی میکردند برای مثال اگر سی پی یو ای کلاک پردازنده آن ۲.۴ گیگاهرتز باشد در واقع ۲۴۰۰۰۰۰۰۰۰ سیکل کاری را در هر ثانیه انجام میدهد.

پس هرچی این عدد بالاتر باشد نشان دهنده عملکرد بهتر آن سی پی یو است.

 

اشتراک گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *