امروز برابر است با :27 مارس, 2020
ram computer

رم یا Ram چیست؟ و چه مقداری از آن برای ما کافی است!؟

RAM یا رم

رم یک حافظه با سرعتی بسیار بالا و با دسترسی تصادفی به اطلاعات هست که وظیفه نگهداری و انتقال و تبادل اطلاعات ذخیره شده را به صورت موقت دارد.

 

رم را با هارد اشتباه نگیرید!

خیلی ها رو رو با هارد کامپیوتر اشتباه میگیرند! رم شما وقتی که کامپیوتر شما خاموش بشه به طور کلی پاک میشود , ولی تمامی برنامه ها و فایل ها و ویندوزتون روی هارد شما که ساخته شده برای نگهداری اطلاعات نگهداشته میشود.

شما هرچی رم بیشتری داشته باشید کامپیوترتون از سرعت بیشتری برخورداره , ولی از اونجاییکه هزینه تهیه رم به مقدار بالا زیاده سعی کنید به نسبت نیازتون اون مقدار رو تهیه کنید.

 

چه مقدار رم برای من کافیه؟

به طور خلاصه نیاز ها را نسبت به رم می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

  • ۴ گیگابایت: این مقدار رم برای استفاده های نرمال و سبک کافیه ولی کم کم باید به فکر افزایش باشید حتی برای استفاده های معمولی .
  • ۸ گیگابایت: اگر از برنامه های خیلی خاص استفاده نکنید این مقدار رم مقداره مناسبیه برای کار های شما.
  • ۱۶ گیگابایت: این مقدار رم تا حد زیادی پاسخ گوی تمام نیاز های شماست و حتی بازی های به روز نیز این مقدار رم برای آن ها کافیه.
  • ۳۲ گیگابایت: با این مقدار رم تقریبا میشه گفت بازی یا برنامه ای نیست که نتونید اجرا کنید!

اگر بشتر از نیازتون برای رم کامپیوترتون هزینه کنید تقریبا پولتون رو دور ریختید و می تونید اون پول رو روی باقی قطعات خرج کنید و جواب بهتری بگیرید!

 

چه برنامه هایی رم زیادی مصرف میکنند ؟

کُرُم!!

شاید باورتون نشه ولی مرورگر های اینترنتی مقدار زیادی از رم رو اشغال میکنند, هرچی تب های بیشتر باز کنید رم بیشتر اشغال میشود.

بازی ها و نرم افزار هایی مثل فتوشاپ, لایتروم, پریمایر و… نیز تا حد زیادی رم را اشغال میکنند.

زمان خرید رم به چه مورد هایی توجه کنیم؟

اگر می خواهید که رم لپ تاپتان را افزایش بدید اول از همه باید توجه کنید که به طور کلی تو ارتقا دادن لپ تاپ یک مقدار دست پاتون بستست!

ولی به طور کلی اول از همه باید ببینید که اگر می خواهید رمی خریداری کنید نوع آن رم با مادربرد شما هم خوانی داشته باشد, برای مثال نمی توانید به مادر بردی که رم ddr4 پشتیبانی نمیکند رم ddr4 بزنید, همینطور مادر برد شما باید کشش ظرفیت رمی را که میخواهید بزنید را داشته باشد نمی توانید برای مادر بردی که تا ۸ گیگ رم ظرفیت دارد ۱۶ گیگ رم قرار بدید!

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *